הפרעת דיכאון וחרדה


הפרעת חרדה ודיכאון וכיצד הדיכאון מושפע מחרדה?

דיכאון מגיע בצורות שונות וסוגים שונים. הצורות השונות ביותר של דיכאון כוללים דיכאון מג'ורי, דיכאון דיסתימי, דיכאון כחלק ממאניה דיפרסיה, וגם דיכאון לא טיפוסי. אנשים הלוקים מדיכאון סובלים לעתים גם מתופעות של חרדה.  בשלב זהאתה עשוי לשאול מה ההבדל בין דיכאון לחרדה.

 חרדה  נחשבת הופעה מגוונת של שילוב שמורכב מרגשות שליליים ומשמעתיים הכוללים דאגה, פחד, חרדה, עצבנות וכו ' . יש לביטויים אלו עם ביטויים גופניים כגון תחושות כמו בחילות, כאבים בחזה, קשיי נשימה, דפיקות לב וכו '

דיכאון משפיע על ההיבטים הפיזיים ורגשיים של הלוקה בו . על מנת שתוכל לעבור את הדיכאון, יהיה צורך, לעתים קרובות להפחית את תחושת המתח. אבל על מנת שתהיה לך יכולת למזער את כמות המתח תצטרך להודות בקיומו.

הטיפול בדיכאון המלווה לחרדה צריך לכלול את הטיפול בתחושת העצבות, העייפות, חוסר הריכוז וכמובן, תוך התייחסות לחרדה עצמה. פעם הייתה תפישה שיש לעשות הפרדה ברורה בין דיכאון ןלחרדה. היום אנחלנו יודעים שלא ניתץן לעשות את ההפרדה הזו ביעילות ויש לשאוף לאטפםל הן בחרדה והן בדיכאון. לשמחתנו, התכישירם המטפלים  בשתי התופעות זהים, בדרך כלל.

דיכאון מגיע בצורות ביטוי שונות שלא תמיד אנחנו מודעים להם. חשוב לפנות אל פסיכיאטר על מנת להגיע לאבחון נכון על מנת שניתן יהיה לטפל בך כראוי.

מה הם הסוגים השונים של דיכאון?

דיכאון מג'ורי, או דיכאון קליני,

הוא הסוג הנפוץ ביותר של דיכאון. זה זה גם נחשב לאחד מהסוגים החמורים יותר של דיכאון. דיכואן מסוג זה מתאפיין בעצב קיצוני, תחושת אשמה, חוסר תקווה, חוסר אונים ועייפות . הפרועת שינה, הפרעות בתאבון יכולות להיות אף הן קיימות. במקרים קשים של דיכאון קיימת מחשבה על מוות ורצון למות לעתים אף אנשים מנסים לשים קץ לחייהם. לצערנו חלקם מצליחים בכך.

הפרעה דיסטימית (Disthymic) : היא סוג של דיכאון שנחשב ליותר קלה מאשר דיכאון מג'ורי. זהו מצב של תסמינים דיכאוניים אולם בעוצמה יותר נמוכה וממושכת מאשר הדיכאון מג'ורי.

דיכאון דו קוטבי: מאניה דיפרסיה מאופיינת בשינויים קיצוניים שבין תקופות של מצב רוח מעולה ורצון לעסוק בפעילות מהנה לבין תקופות אחרות, של דיכאון. לעתים השינויים הללו שכיחים, ללא סיבה נראית לעין שהן מרגישות כמו "רכבת הרים". השינויים הללו במצב הרוח נגרמים בשל שינויים באיזון החומרים שמאזנים את מצב הרוח שלנו.

הפרעת מצב רוח ציקלוטימית Cyclothymic : הפרעה ציקלוטימית היא צורה קלה יותר של מאניה דיפרסיה ושדומה  דומה להפרעה דו-קוטבית, בתדירות נמוכה יותר ופחות קשה מבחינת החומרה שלה. הוא מאופיין כמו בהפרעה הדו קוטבית בתחושות ותקופת עילוי ומצב רוח מעולה יחד עם תקופות של דיכאון שיכולו להיות אפילו ברמת דיכאון מג'ורי. לעתים, אדם הסובל מהפרעה ציקלוטימית יכול לפתח הפרעה דו קוטבית של ממש.

דיכאון לאחר לידה: דיכאון לאחר לידה הוא סוג של דיכאון מג'ורי המופיע אצל אמהות, בסמוך ללידה.  זה מאופיין בעצבות מתמשכת ותחושה של ריקנות שנחווית על ידי האם הטרייה.על פי מחקר, כ -10% מאמהות חדשות סובלות ממצב זה.

דיכאון לא טיפוסי: דיכאון לא טיפוסי מתרחש בתדירות הגבוהה יותר בנשים. סוג כזה של הפרעה במצב הרוח באה לידי ביטוי בתחושות ורגשות ויכולות גופניות יותר מורכבות ולעתים מקשות על האיבחון שלה. הדיכאון הזה יכול להביא כמעט לשיתוק רגשי בשל ההצפה שהאדם חווה בה, הנטייה לרגישות לתחושת דחייה ולביקורת. רגשות האשם ואכילת יתר יתר ועודף עייפות ושינה הם מאפיינים נוספים שלה.