חוות דעת פסיכיאטרית לצוואה


חוות דעת פסיכיאטרית עבור צוואה

רוב האנשים יודעים שעל מנת להוריש רכוש הם זקוקים לצוואה אולם מעטים הם אלו שיודעים מי כשר לערוך צוואה וכיצד לניתן לבסס את ההנחה שהאדם שערך את הצוואה כשיר מבחינה משפטית ורפואית לערוך אותה.

צוואה היא המסמך המשפטי שבה העורך אותה – המצווה, מציין מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. במידה ולא תיערך צוואה, הרכוש יתחלק בין היורשים החוקיים לפי הכללים והחוקים הנהוגים באותה עת. למשל, אם לאדם מסויים, אלמן, יש 2 ילדים והוא ירצה להוריש את רכושו לביתו הצעירה 2/3 מכלל הרכוש שלו, ולא יערוך צוואה שכזו, הרכוש שלו יתחלק בין ילדיו שווה בשווה כי אלו חוקי המדינה.

חוות דעת פסיכיאטרית הערכת כשרות לעריכת צוואה הינה חוות דעת רפואית שבודקת את היכולות השונות של האדם לצוות את רכושו על פי רצונו. בעת בדיקתו של המצווה, עורך הצוואה, הפסיכיאטר יקח בחשבון את יכולותיו השונות- התמצאותו, הכרת היקף רכושו, היכרותו עם היקף רכושו וכמובן יכולות הריכוז והזיכרון שלו.

מתי כדאי לפנות אל פסיכיאטר לצורך עריכת חוות דעת שכזו?

מומלץ לפנות אל פסיכיאטר לצורך עריכת חוות פסיכיאטרית לצוואה בכל הפעמים שעלולה להווצר בעיה בהוצאה לפועל של רצון המצווה כפי שכתובה בצוואה. המקרים שבהם רצונו של המצווה עלול להתקל בהתנגדויות הם רבים וביניהם כשאר ישנו סכסוך בין היורשים או במשפחה, כאשר המצווה היה עם בעיה נפשית , נטל תרופות שגורמות לפגיעה בזיכרון או בריכוז , היה בטיפול פסיכיאטרי או שחלה התדרדרות ביכולות הקוגניטיביות שלו.  אנשי מקצוע רבים ממליצים על עריכת חוות דעת כזו אפיל לכל אדם מעל לגיל 65.

כדאי שחוות הדעת תיערך בסמוך לעריכת הצוואה עצמה אם כי למרות שעורכי דין ממליצים להבדק ביום עריכת הצוואה, אין הדבר הכרחי. בכל מקרה רצוי להבדק בסמיכות זמנים ככל האפשר ליום עריכת הצוואה.

קיומה של חוות דעת כזו הא לפעמים הדבר שיכול לקבוע האם רצונו של אדם ייקבע ויבוצע בפועל או שיחל סכסוך , לאחר מותו , שסביר להניח לא היה הדבר שהמצווה היה רוצה שיקרה. מאחר וההשלכות של צוואה יכולות להיות לשנים רבות, מומלץ שהפניה לעריכת חוות דעת זו תהיה לאיש מקצוע בעל ניסיון בתחום זה.