טיפול פסיכיאטרי מוכח ביעילותו


מחקרים מצביעים שבשנים הקרובות, הדיכאון יהפוך להיות לאחת הסיבות המובילות לנכות תיפקודית בעולם המערבי.

הפרעות נפשיות מאוד נפוצות בשכיחותן בעולם המערבי ויש מידע שמצביע על כך שמעל 30% מכלל האוכלוסיה יסבלו מהפרעה נפשית כזו או אחרת. אין הכוונה שמדובר בהפרעות נפשיות קשות ושגורמות לנכות קשה אלא להפרעות פשוטות ואפילו"קלות" כגון פוביות  (פוביה ממעליות, פוביה מגבהים, פוביה מחרקים ועוד).
טיפול פסיכיאטרי, צריך להיות יעיל, מוכח ביעילותו ושאנשים יוכלו לעמוד בהוצאה הכספית ובמאמצים הכרוכים בו. טיפול פסיכיאטרי באמצעות תרופות שינה את הראייה שאנשי המקצוע ראו את ההפרעות הנפשיות ואף שינה את התפישה הציבורית בעניין זה. המגמה של המשך תיפקוד ומגורים של אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות ואפילו קשות, בקרב האוכולוסיה ה"רגילה", הצליחה לצאת לפועל הודות לתרופות. התרופות לא התקבלו באהדה למין הרגע הראשון. היו רבים שהתנגדו להן מכל מני סיבות ובעיקר בשל הטענה ש"צריך להתגבר לבד".

הידע התיאורטי מביא לכך שנוכל לעשות שימוש בידע הבסיסי לצורך מציאת תרופות ואמצעי טיפול. לצערנו, התקבעו בחברה אמיתות שהועברו מדור לדור, שגורמות לאנשים להאמין שהמנעות מהטיפול המודרני הוא הדבר הנכון שכן האמצעים החארים מהווים סוג של "טיפול אמיתי" או "טיפול עמוק". אין בין תפישות אלו לבין הערכת היעילות שלו דבר וחצי דבר. מי לא שמע על הויכוח שבין זרמים שונים בפסיכותראפיה שחלק מהםן מצדדים בידע המוכר והותיק של הפסיכונליזה והתיאוריות הדינאמיות ואילו האחר מצדד שטכניקות טיפול מוכחות כגון CBT.

אין טעם בטיפול, יהיה יעיל ככל שיהיה, אם הוא לא יוכל להביא להקלה בסבלו של המטופל. כמו שאין טעם בטיפול שיהיה מאוד יעיל אבל אנשים לא יוכלו לסבול ולעמוד בדרישות מהם כגון בשעות הטיפול, משך הטיפול ובעלותו.

הטיפול הפסיכולוגי והפסיכיאטרי צריך להיות יעיל, נגיש, מוכח ביעלותו ולהתבצע על ידי אנשי מקצוע שיודעים את מלאכתם ומעודכנים.

תוכלו לקרוא על התפישות המוטעות הקשורות לעולם הטיפול הרפואי בכלל במאמר מעניין זה.